Krmení korel

8. června 2015 v 16:27 | Nikola Dorňáková |  Krmení korel
Korely jako jedni z exotických papoušků ovoce a zeleninu moc neupřednostňují. Lépe řečeno ji moc nevyhledávají. Nejlepší způsob jak naučit korely jíst ovoce a zelenu je učit je to již od brzkého věku. Fantazii se meze nekladou. Ovšem velký pozor si musíme dát na AVOKÁDO, které je JEDOVATÉ!!!!!!!! a to pro všechny exotické papoušky. Nesmíme být zklamaní, když korela hned novou potravu nepříjme. Musí si na ni zvyknout a někdy to trvá delší dobu. Musíme být trpělivý, korele nové krmení nenutit a nechat ji samotnou, aby si krmení vzala.

Zrní

Proso- základní zrnina. K dostání je několik druhů: zelené, žluté, bílé či červené. Obsahuje ideální hranici v poměru bílkovin, tuků a sacharidů. Významný je též obsah železa, vitamínů B1 a B2. Při klíčení se zvyšuje obsah vitamínů A, C, E a minerálů (fosforu, hořčíku, sodíku, železa ...).
Oves- obsahuje hodnotné bílkoviny, vitamíny B a E, z minerálů hořčík, železo, zinek a mangan. Má vyšší obsah tuku než ostatní obiloviny. Nevýhodou ovsa je, že má nedostatek vitamínů A a C. Při klíčení má vysoký obsah jódu.
Pšenice- obsahuje vitamíny B a E, z minerálů železo, fosfor a kalcium. Klíčky obsahují kompletní řadu vitamínů B, A, C, D a E.
Slunečnice- obsahuje vitamíny B a E, z minerálů draslík, kalcium, sodík, mangan, železo a zinek. Slunečnici můžete podávat jen v malém množství. Nevýhodou slunečnice je, že má vysoký obsah tuku, kolem 45%.
Lesknice (kanárské proso)- je výživná, dobře stravitelná. Když jím krmíte korelu, musí mít bezpodmínečně přísun čisté vody, vyvolává totiž žízeň. Obsahuje pouze 1% tuku, podává se s tučnějšími zrninami.

U zrnin musíme vždy dávat pozor na obsah tuku. Budeme- li ptákům podávat příliš tučnou stravu, tak nám ztloustnou a stanou se v chovu nepoužitelní.


Základní potrava pro korely:

žluté proso, bílé proso, lesknice kanárská, slunečnicová semínka, loupaný oves, cardi, červené proso, pohanka, konopné semeno, lněné semeno, rýže, bílá slunečnicová semínka, pšenice, japonské proso, ústřicové lastury, niger.

Sépiová kost

Nezbytnou součástí potravy je i sépoivá kost nebo sépiový blok (kámen)

Ptačí grit

Ptačí grit - Apetit je cenným zdrojem minerálních látek, důležitý pro stavbu kostí a pér, je nepostradatelný pro podporu látkové výměny.

Trávení

Nejprve je nutné se zmínit o ostrosti granit gritu, který se ve volátkách nerozpustí, je však dobré použít i rozpustný grit, který se získává ze skořápek ústřic. Pro dobré trávení jsou potřebné oba tyto druhy gritu.

Papoušci, stejně jako všechny ostatní ptačí druhy, mají velmi tlustostěnné volátko, ve kterém se krmivo nejdříve předtráví, než doputuje do svalnatého žaludku. Jícen se skládá z několika svalnatých vrstev, a je proto odolný vůči vnitřnímu poranění ostrými hranami gritu. Kamínky nebo granitové střípky nezpůsobí takové poranění, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ostrohranný grit a jeho rozpustné dílky ústřičných obalů rozmělňují prosová zrnka ještě před tím, než dojdou do žaludku.

K předtrávení dochází ve více fázích, žaludek je poslední stupeň, než dojde krmivo do střeva. Žaludek se skládá ze tří svalových vrstev a žláz, které zásobují šlemovou vrstvičku. Třecí plochy vnitřku žaludku jsou z koagulační bílkoviny, která dokáže zpracovat i nejtvrdší materiál. Jen když trávení proběhne optimálně, končí krmivo v relativně krátkém střevě. Také ptáci mají tenké střevo a několik slepých, tlusté a konečníkové střevo. Střevní žlázy a lymfatické tkáně se starají o rychlou látkovou výměnu. Při tomto procesu hraje grit velkou roli.


Nejdůležitější je aby měl papoušek přístup k čerstvé pitné vodě!!


Nikdy nedávejte Vaší korele toto krmivo, může být pro ně smrtelné: čokoláda, kofein, avokádo, sodovka, mléčné výrobky, rostliny které jsou ošetřeny jedovatými pesticidy. Také alkohol, rebarbora, muškátový oříšek, olivy, baklažán a avokádo.!!!!!!!!!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama