Červenec 2015

Korelky červen - rezervované

21. července 2015 v 15:58 | Nikola Dorňáková |  Odchov červen 2015
Zdravím všechny,

Korelky z Hulína Vás zdraví :-) Je nás pět a máme se skvěle. Jsme už všeci zarezervování. Sezóna tímto končí. Budu se s případnými zájemci těšit na příští rok.


ANO!! PŘIROZENÝ ODCHOV KORELEK (PAPOUŠKŮ)

20. července 2015 v 13:33 | Nikola Dorňáková |  Přirozený odchov - ANO!

!!!ANO!!! PŘIROZENĚ ODCHOVANÝM KORELKÁM (PAPOUŠKŮM)


V poslední době čtu tady na FB, že všichni chtějí nejlépe ručně dokrmené papoušky. Já osobně s tím nemám žádnou zkušenost. Můj názor je ale takový, že není nadto, když papoušci krmí svá mláďátka přirozeně a bez zásahu člověka. Ruční dokrmení uznávám jen v nutných případech a to když rodiče svá mláďata nekrmí, rodiče uhynou/uletí nebo z jiných vážných důvodů. Krmit mládě jenom proto aby bylo ochočené je dle mě blbost a byznys.
Představte si, že není nic hezčího než když si toho malého drobečka donesete domů (samozřejmě odstaveného a přirozeně odchovaného) a získáváte si jeho důvěru. Nejdřív ho učíte baštit proso z ruky, pak na varečku a pak na ruku. Krůček po krůčku. Taková mláďata jsou i odolnější. A má to řadu výhod.

1) Mláděti byly předány zkušenosti co se týče výchovy (tzn, že je schopno v pořádku vyvést své vlastní mláďata bez problému). Když ho rodiče neškubou tak i on nebude škubat a je tudíž vhodný i do chovu. I ty ručně dokrmené můžou odchovat mladé, ale jsou tam i jistá rizika. Asi jako všude.
2) Mládě je silnější a odolnější. A hlavně není nic lepšího než když je krmen domácí míchanicí než umělou směsí.
3) Není nic hezčího než když vidíte, jak se rodiče starají. Jak je učí létat, baštit, prozkoumávat věc.
4) Samozřejmě i cena přirozeně odchovaných mláďat je menší a daleko přijatelnější. Některé inzeráty za ručně dokrmené papoušky jsou šílené i když v dnešní době to chápu zkrz cenu za umělou výživu pro papoušky.

Je hodně věcí, které bych tady mohla vyjmenovat. Jak se říká: VŠEM MÁ SVÉ PRO A PROTI! Já osobně jsem zastánce přirozenému odchovu. Pořídila jsem si Rokynka z voliéry a ochočila naprosto v pohodě. Trvalo to delší dobu, ale výsledek stojí za to. Není hezčí pocit, než když si důvěru musíte získat. Musela jsem se mu ale hodně věnovat. Důvěru budujete pomaličku, ale za to vás to o to víc těší a člověk si ho více váží. Není to automaticky. Takže jak jsem řekla dokrmovat jen v nutných případech.!
Když mi paní napsala, jestli bych ji mládě dokrmila tak jsem jí řekla rovnou NE. za prvé: proč bych to dělala, když se rodiče tak skvěle starají a za druhé: když na něho nemá čas, aby si ho sama ochočila tak proč bych jí ho prodávala. Člověk, který si chce pořídit papouška a chce si ho ochočit na něho musí mít čas (tak i na ostatní zvířátka kt si chce pořídit) ale kor ten papoušek, kt si člověk musí ochočit aby vám šel na ruku. Pokud ho tedy chcete na mazlíka. Né že dostane papouška a který je už dokrmen a pak to člověka přestane bavit ptž už přeci ochočený je. Není to myšleno na nikoho konkrétně a nechci tím nikoho urazit. Chtěla jsem jen říct, že mláďátka odchované pod rodiči jsou také bezva a dá se s nimi užít stejná zábava :-) hezký den


Korelky červen 2015 foto_1

16. července 2015 v 12:49 | Nikola Dorňáková |  Odchov červen 2015
Tak zatím jsme všichni zarezervovaní :-* ukážu Vám moje nádherné pipinky a těším se na příští sezónu :-)

Rady a tipy proč si pořídit korelku

15. července 2015 v 16:23 | Nikola Dorňáková |  Než si pořídíme korelku - rady

Rady a tipy než si pořídáme korelku

Vezmeme to tak nějak obecně. Když je schopné malé dítě se postarat o zvířátko jeví to dobré znamení a utužuje si vztah ke zvířatům. Každý si někdy přál nějaké zvířátko. Ať už se jednalo o psa, kočku, křečka, rybičky nebo právě papouška. Zaměříme se konkrétně na papoušky tedy přesněji řečeno na korely.

Korela sama o sobě není moc náročné zvířátko, ale je potřeba si o něm zjistit pár informací než si ji pořídíme. Co potřebuje za potravu? Jaké pamlsky jsou pro ni vhodné? Jaká je vhodná klec pro korelu? Zdali není moc hlučná a mohu se tím pádem chovat i v bytě? Zdali mám finance na případné veterinární ošetření? Musím si zjistit co korela může jíst a co ne. (ovoce x zelenina). A to hlavní zdali na ni budu mít dostatek času.

Jak jsem již napsala, korela není moc náročné zvířátko. Je potřeba o něm ale něco vědět.

Náročnost

Korely jsou ptáci nenároční, vhodní i pro naprostého začátečníka. Potíže může působit snad jen sestavení páru u mladých jedinců, u kterých není úplně jednoduché pohlaví rozeznat.

Co korela ráda baští?

Samozřejmě vše, co je určené pro korely - krmivo pro korely (je v podstatě stejné jako pro andulky, ale obsahuje slunečnici) POZOR - ČERNÁ SLUNEČNICE JE NEJTUČNĚJŠÍ!!!!
Zelenina a ovoce je samozřejmostí - POZOR NA AVOKÁDO - JEDOVATÉ!!!!
ŽÁDNÉ ZBYTKY Z TALÍŘE !!!
Pokud dosypáváte misku se zrním, odsypejte vždy jen to co je vyzobané a nedosypavejte. Jen pokud je opravdu všechno vyzobané. Miláčci totiž čekají na další dávku dobroučké slunečnice. Ta v malé míře neškodí, ale ve velké míře způsobuje obezitu a to zatěžuje orgány. Navíc tím, že jim odsypete vyzobané zrní tak se dostanou i na ostatní zrní a můžou ho vyzobat.
Nedovolit jim ujídat z talíře. Jedná se o nevhodné jídlo pro korely (kořeněné, solené), ale také by se mohli spálit.
Tyčinky určené pro papoušky - velice oblíbené a na chvíli zabaví
Senegalské proso v klasech - hodně oblíbená zábava pro papoušky - bacha na to kde je kupujete - může být plesnivé a okem ani čichem to nepoznáte. Ani papoušek to nepozná a nakažené zrní sní. Z toho vyplývají zdravotní potíže a musíte urychleně pádit k veterináři - nejlépe ke specialistovi na exotické ptactvo

Bydlení pro korelu?

Někdo, kdo chce chovat korelu v bytě je vhodná klec. Klec by měla být velká tak aby tam roztáhla křídla. Takže čím větší tím lepší. Pokud jsme ve fázi ochočování tak doporučuji klec menší. Ne na krečka! Prostě menší tak aby tam roztáhla křídla a měla možnost se protáhnout. V menší kleci se bude divočejší korelka ochočovat daleko líp.
Někdo chová v domečku takže volil jako dobré útočiště venkovní voliéry. Musím tam být kryté zákoutí, aby se papoušek mohl schovat. A pletivo musí být dostatečně silné, aby se dovnitř nedostala kuna nebo kočka.
Nebo je tu i další možnost a to, že si voliérku vyrobíta sami.
Naprosto nevhodná je klec kulatá!!!! a plastová bidla!
Do klece pouze přírodní bidla - větvičky nebo brusné bidla.
Hračky do klece - zvonečky, kuličky - ano, ale hračky se musí kontrolovat, aby nebyli polamané a korela tak nemohla sníst nějakou její část.
Hračky bycho měli umýt jednou za čas pod horkou vodou. Samozřejmostí je kompletní desinfekce klece. Pod horkou vodou a savem. Dobře opláchnout a nechat oschnout. Případně vystříkat arpalitem neo. (arpalit neo - přípravek na zvířátka a jejich příbytky). U andulek se tím léčí vápenka (vše pod dozorem veterináře!!)
Přírodni bidýlka jednou za čas vyměníme, záleží jak moc budou zněčištěná a navíc papoušci ho rádi oždibují. Takže jim vždyk dáme něco na ozobávání.
Podestýlka - může posloužit i starší papír, který už používáme. Někdo dává noviny, ty ale nemohu doporučit, protože obsahují nebezpečné látky (viz potisk papíru), dále pak můžeme použít kukuřičné peletky, písek pro korelky, klasickle peletky, který slouží jako podestýlka i pro ostatní zvířátka. Hobliny můžou být taky, ale jsou hodně prašné. Z vlastní zkušenosti nedoporučuju!
Samozřejmostí je ptačí grit na trávení.

Pamslky - tyčinky pro korelky, prosné klasy, ovoce a zelenina, naklíčené zrní, piškoty

Je korela hlučná?

Já zase můžu říct, že není! U nás si maximálně chvíli zařvou ráno a pak jsou celý den moc hodní, ale je to hodně individuální. Já osobně můžu říct, že se korela může chovat v bytě, ale bacha na choulostivé, přecitlivelé sousedy.
Ale obecně lze říct, že jsou i hlučnější typy papoušků.

Věk

Korely jsou dlouhověké. V dobrých podmínkách se mohou dožít i 20 let, dokonce jsem četla o ptákovi třicetiletém. Průměrný věk se zpravidla pohybuje mezi 10 až 15 lety.

Zruinuje mě korela?

Cena korely se pohybuje okolo 250-300 Kč. Záleží na chovateli. Mutace jsou obvykle ceněné víc. Já za perlovou mutaci zaplatila 350 Kč. Jinak jsou samozřejmě ceněny i korelky ručně dokrmené. Ty se obvykle pohybují okolo 600-1000 Kč.
Vše je na domluvě a přístupu chovatele. Jinak se prodávají korelky z voliéry a jinak když je někdo chová v bytě, případně v domě.
Každopádně je korela dostupná a nezruinuje nikoho.
Musíme však počítat do začátku, že budeme muset koupit klec, jídlo a zaplatit případné veterinární ošetření, vyšetření.

Zdravotní stav korely

Než si koupíte korelku je dobré si ji dobře prohlédnout. Nikdy nekupujte nemocného apatického papouška, který má řídký trus, zalepenou kloaku trusem nebo třeba zánět okolo očí apod. Vždy si vybírejte papouška na pohled zdravého, čilého a aktivního. ušetříte si tím nemalé výdaje za veterináře.

10.červen-korelátka odchov červen

10. července 2015 v 21:09 | Nikola Dorňáková |  Odchov červen 2015
Přidávám aktuální fotky malých korelátek. V případě zájmu mě neváhejte kontaktovat na emailové adrese: n.dornakova@seznam.cz
Není problém i nezávazná návstěva.
Odběrné místo: HULÍN

Fotografie 2_červenec-korelátka červen

2. července 2015 v 20:56 | Nikola Dorňáková |  Odchov červen 2015

Aktuální foto - nabídka

Je z čeho vybírat - opět podotýkám v případě zájmu mě neváhejte kontaktovat na emailové adrese: n.dornakova@seznam.cz
Odběr ve věku 8 týdnů (v sprnu +-) až budou korelátka plně samostatná.
Bez kroužku. 100% stav
Cena dle mutace
Odběrné místo: Hulín

Nejstarší prcek

Druhý prcek v pořadí

Třetí prcek v pořadí

Čtvrtý prcek v pořádí

Pátý - nejmladší prcek