Přirozený odchov korelátek

13. srpna 2015 v 16:32 | Nikola Dorňáková |  Přirozený odchov - ANO!

Přirozený odchov korelátek

Nejdřív než začneme chovat mladé korelky musíme o chovu znát pár základních informací.

Sestavení vhodného páru


Korela sama o sobě není moc náročné zvířátko, ale potřebujeme o ní vědět několik informací a to proto, abychom jí mohli zajistit šťastný a dlouhý život. Jak je již psáno v hodně publikacích korela je jedna z nejvíce chovaných papoušků na světě. Je to proto, že její chov není nijak náročný. Samozřejmostí je zajištění plnohodnotné péče, stravy a bydlení.
Korely se dle mě párují velice snadno, ale i tady může být kámen úrazu. Korely na sebe mohou útočit. Jeden z páru má chuť se pářit a druhý nikoliv. Je proto důležité, abychom s odchovem mladých korelátek začali až je korela plně vyspělá. Dřív se to nedoporučuje a není to ani vhodné z důvodu nevyspělosti jedince.
Základem proto, aby byly mladé korelky je věk rodičů, takže jak jsem již zmínila výše je to více než 1 rok. Nedoporučuji nechat hnízdit mladou korelku mladší jednoho roku. Samozřejmě, že to není vše. Naprostá priorita se musí věnovat zdraví korely. Korela musí být zdravá, mít dostatek vitamínů a samozřejmě být v celkově dobré kondici.(zdravé peří a trus, žádné dědičné choroby atp.). Ještě jedna důležitá poznámka: Jakmile si domů přineseme nového jedince na dopárování korelky je nutná min 1 měsíční karanténa. Je to z důvodu přenosu různých nemocí, které si nová korela může sebou donést a nakazit tak vaši ,,domácí" korelu.

Budka


Jakmile sestavíme vhodný pár, můžeme začít vyrábět budku. Korely nejsou nijak náročné, takže zahnízdí v podstatě v čemkoliv. Abychom jim, ale odchov usnadnili, postavíme jim budku. Materiál může být jakýkoliv (osobně dávám přednost dřevu). Vršek budky by měl být otvíratelný z důvodu kontroly rodičů a mladých korelátek. Min vletový otvor 7 cm. Na dně budky by měl být důlek. Když není důlek, poslouží i krabička, ve které budou vajíčka taky držet. Na dno dáme krabičku a zasypeme pilinami. Je nutná dostatečná vrstva podestýlky. Při nedostatečné vrstvě hrozí rozjetí nožek u mladých korelátek. Budka může být buď na šířku nebo na výšku. Záleží jak máte udělanou klec či voliéru.


Dovnitř budky můžete dát malé stupátko, aby mladé korelky mohli lépe vylézat do otvoru.


Budku umístíme na vhodné místo do klece. Když korely chováme v bytě tak může být budka z venku klece. Pokud je chováme ve venkovní voliéře, je nutné dát budku dovnitř, aby nám korely neuletěli.

Páření


Když dáme korelám k dispozici budku, jako první ji začne prozkoumávat samec a začne na budce dělat různé úpravy. Ožďibování vchodu, rozhrabávání pilin a podobně. Poté vejde do budky samice a budku taktéž upravuje k obrazu svému. Hodně pomůže, pokud korelám během páření podáváme vařené vajíčko. Tím podpoříme jejich chuť na páření. Musíme mít ovšem na paměti, že jakmile samička naklade vajíčka do budky a sedí na nich, nesmíme již vajíčka podávat. Mohlo by to vést k dalšímu páření a sameček by mohl vajíčka rozbít, protože by chtěl mít další novou snůšku. Vaječnou míchanici podáváme opět, když se vylíhnou malé korelátka. Páření se několikrát opakuje. Může až 2x denně. Obvykle do 14 dnů čekejte první vajíčko. Samička snáší obden. Snůška může činit až 8 vajíček. Musíme ovšem počítat, že první vajíčko nemusí být vždy oplodněné. Vajíčko můžeme po 10 dnech prosvítit baterkou a zjistit tak zdali je vajíčko oplodněné. Inkubace trvá obvykle za 19-21 dní. Záleží v jaké teplotě se nachází budka s korelkami. Obvykle v teplejší místnosti se klubou dříve. Samička zasedá na vajíčka od třetího vajíčka, nemusí to být pravidlo.


Oplodněné vajíčko poznáte tak, že když ho prosvítíte tak budou vidět červené žilky. Vajíčko je křídově bílé.

Neoplodněné vajíčko poznáte tak, že je mírně nažloutlé a když ho prosvítíte tak je prázdné. Žilky vidět nejsou. Takové vajíčko ovšem nechte v hnízdě a odstraňte ho až po vylíhnutí všechny mladých korelátek.
Není pravda, že pokud nedáte budku tak se korely nebudou pářit a nebudou snášet vajíčka. Korela může začít snášet na dně klece. Proto je lepší budku vyrobit (případně koupit) a pro klid korel i váš je nechat zahnízdit v budce. Mohou si taky najít místečko v bytě. Kout, krabici, kde mohou taktéž zahnízdit. Znám případ, když korelí pár zahnízdil v krabici nebo ve škrabadlu pro kočky. Jakmile samička začne více navštěvovat budku, neměli bychom ji rušit. Obhlíží si tzn. terén a bude chystat hnízdit. Nakukováním do budky, by jsme ji zbytečně rušili. Pokud ani do 14 dnů korela nesnese vajíčko tak se nic neděje. Páření nebylo úspěšné a korely ho mohou opakovat. Pokud se i nadále nedaří, může být chyba jak na straně samičky tak samečka. Mohou být mladí a nezkušení a páření neproběhlo, jak by mělo.

Obvykle od třetího sneseného vajíčka samička napevno zasedne a v tuto dobu bychom ji neměli v žádném případě rušit. Korely mají jednu úžasnou vlastnost (stejně tak kakaduové) a to, že v období sezení na vejcích se rodiče střídají. Samička sedí přes noc a sameček přes den. Navzájem si tak odpočinou a mohou se najíst a vykonat potřebu. Sameček může i samičku krmit. Samozřejmostí je, že korely do budky nevykonají potřebu, takže se pak neděste neobvykle velkému trusu. Až malé korelátka budku znečišťují svým trusem.


Krmení


Jakmile se korelátka narodí je potřeba rodičům podávat vaječnou míchanici. Tak se skládá z vařených vajec, jablíčka (mrkve) a strouhanky. Všechno nadrobno nastrouháme a smícháme. Směs musí být sypká. Nikoli vlhká a rozmáčená. Strouhanka musí být domácí (kupovaná obsahuje sůl) a pokud jsou i vajíčka domácí tím lépe. Do směsi přisypeme vitamíny, které rodiče předají svým mláďatům. Je to na dobrý růst kostry, peří a další důležité látky.


Takto připravená směs je rozhodně nejlepší způsob jak zajistit mladým korelátkům správný vývoj. Jediná nevýhoda je, že se připravená směs rychle kazí a to zvlášť ve velkých vedrech. Proto je nutné připravit směs a jakmile už rodiče nejí tak směs vyhodit. V teple se v ní můžou vytvořit bakterie, které jsou nebezpečné. Můžete také směs koupit hotovou. Moje zkušenost je ale taková, že ji korely příliš nelahodí a dávají přednost směsi domácí. Její výhoda je, že vydrží déle a rychle se nekazí.

Rodiče se obvykle o své potomky poctivě starají. Můžou nastat i komplikace.


- Rodiče mladé korelátka škubou - v takovém případě je lepší mladé korelátka od rodičů oddělit a dávat je pouze na krmení, případně ručně dokrmovat dokrmovací směsí, která se dá běžné koupit. Takové mladé korelátka, které pak vyrostou se NEHODÍ NA CHOV. Škubání peří je dědičné a pokud je rodiče škubou příliš moc tak předají svým potomkům a ti to budou dělat svým potomkům.
- Rodiče se nestarají - v takovémto případě je nutné mladé korely ručně dokrmit.

- Korelátka umírají v prvních dnech - buď mají slabou imunitu nebo se narodily a jsou příliš slabé, aby přežily


Mladé korelátka rostou jako z vody a rodiče je poctivě krmí a začínají jim rašit pouzdříčka, ze kterých jim vyrostou peříčka. Po cca 7 dnech už korelky mají rozlepené oči a vidí. Pokud nahlídneme do budky tak se obvykle projevují syčením a křičením, protože hledají rodiče, aby se pod nimi mohli schovat. Samozřejmostí je neustále připravování čerstvé vaječné směsi, aby rodiče mohli krmit mladé potomky. Obvykle jak jsou všechny korelky opeřené tak už vyječnou směs nedávám, aby rodiče nechtěli mít další snůšku. V 10 dnech můžeme korelku okroužkovat. Můžeme samozřejmě i dřív a dávat pozor aby kroužek korelce nesklouzl. Později to již není možné. Kroužek není povinný, je to spíš orientační pro budoucího majitele. Je tam hlavně rok narození. Velikost kroužku na korelu je 5,5mm.

Normální je i to, že si rodiče namočí bříška a jsou rovnou do budky. Chladí tak mladé a dodávají vlhkost do budky. Po nějaké době už oba rodiče vylétávají z budky a nechávají mladé více samotné. V té době je můžeme více kontrolovat, ale nic se nemá přehánět.

Podestýlka


Podestýlku musíme měnit, protože ji mladé korelátka zaneřádí a v horkých dnech by se mohli přemnožit bakterie. Proto hygiena je velmi důležitá. Celou podestýlku vyměňte za novou a vymyjte ji od trusu. Jako nejlepší podestýlka se odsvědčily piliny nebo podestýlka z konopného semínka. Za nevhodnou se považuje seno.


Korelky si během čištění dejte do misky s vyšším okrajem, aby z misky nevypadly.
Zhruba v jednom měsíci korelky postupně opouštějí budku. Můžou být z počátku vyděšené a plaché což je normální. Nové prostředí a proto můžou sedět na dně klece. Můžou začít šplhat na nejbližší bidlo. Některé korelky se dokonce do budky vracejí. To je v pořádku. Ovšem nesmí mít rodiče již další snůšku. Většinou když jsou korelky ještě v hnízdě, může probíhat další páření a samička může naklást další vajíčka. O současné korelky se samozřejmě starají. Proto je dobré dát po nějaké době korelky zvlášť do jiné klece, aby rodičům nenarušovali novou snůškuPostupem času opustí budku všechny mláďátka a samička již sedí na nových vajíčkách. Sameček se stará o mláďátka a ještě asi 3 týdny je krmí. Samozřejmě se se samičkou střídá na sezení na vajíčkách a v případě, že sedí sameček tak krmí samička. Korelátka rostou jako z vody a objevují svět kolem sebe. Můžou být na dně klece a snaží se šplhat. Když žebrají vydávají takový chrčivý zvuk, při kterém kývají hlavou nahoru a dolů. Rodiče je pak krmí rovnou do zobáčku natráveným vajíčkem či zrním. Jsou již první pokusy mladých korel jíst zrní.


Korelátka se dají uchopit a pochovat. Neudrží ještě úplně postoj, ale všechno časem dopilují.

V 8 týdnech by již mělo být korelátko plně samostatné. Mělo by samo jíst, pít a létat bez problému. Vše ho naučí rodiče.
Když se mladé korelky učí létat samozřejmě všude padají, takže pozor bychom měli dát na okna, do kterých mohou narazit, dále pak pozor na skříně, za které by mohli zapadnout. O kuchyni snad ani nemluvně. Bacha na sporák, horkou vodu a pozor na to, abychom nepřiskřípli nožku do dveří. Nezapomínejte na to, že korelky (papoušci) sedají na nejvyšší místo.

Při správné péči, stravě a dodržování přísné hygieny by měl odchov probíhat bez komplikací a vyrostou vám krásné zdravé korelky, které si ponesou dobrý grif od rodičů a to, že budou schopné se postarat o své potomky v budoucnu.

Přeji šťastný odchov

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 TomkoL | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 14:39 | Reagovat

Čekám na nový zajímavý článek na svém blogu

2 Jirka | Web | 8. května 2017 v 23:13 | Reagovat

Moc hezky napsané a skvělé fotky, děkuji!

3 korelkyhulin | 9. května 2017 v 16:03 | Reagovat

[2]: moc děkuji :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama