Chov korelky Chocholaté

18. února 2016 v 16:36 | Nikola Dorňáková |  O nás

Chov korely Chocholaté

Pokud si chceme pořídit zvíře, musíme o něm vědět základní informace. Jako je např. strava, bydlení, hračky, zdravotní stav, nemoci, případný odchov mladých.

1) Strava

Samozřejmě vše, co je určené pro korely - krmivo pro korely - střední papoušci - (lesknice, proso žluté, proso bílé, pohanka, semenec, kardi, slučenice bílá nebo žíhaná, oves loupaný, proso červené, niger, japonské proso, lněné semeno, oves a čirok).
POZOR - ČERNÁ SLUNEČNICE JE NEJTUČNĚJŠÍ!!!!

Tyčinky určené pro papoušky - velice oblíbené a na chvíli zabaví. Na internetu najdete i recept, kde si je můžete udělat i doma.

Senegalské proso v klasech - hodně oblíbená zábava pro papoušky - bacha na to kde je kupujete - může být plesnivé a okem ani čichem to nepoznáte. Ani papoušek to nepozná a nakažené zrní sní. Z toho vyplývají zdravotní potíže a musíte urychleně pádit k veterináři - nejlépe ke specialistovi na exotické ptactvo

Sépiová kost - Nezbytná součást potravy pro papoušky. Může být i brusný kámen. Dá se koupit ve všech chovatelských potřebách nebo na burzách.

Ptačí grit

Zelené krmení - V létě můžete papouškům přilepšit a dát jím i něco zeleného. Jako např. ptačinec žabinec, petrželka kudrnka, petržel hladkolistá, rukola, máta, meduňka, řeřicha, podběl lékařský, jitrocel, kokoška, truskavec ptačí, jetel luční, fazole mungo atd.

Dále pak směs na klíčení - dá se koupit na každé burze.
Ovoce a zelenina - jablka, banány,hroznové víno, broskve, hrušky, mandarinky, mrkev, meruňky, třešně, mango, ananas kukuřici, jahody, maliny, okurky, melouny, ostružiny
Zelenina a ovoce musí být vždy umyté, čisté a bez chemických postřiků. Ovoce a zelenina by nikdy neměli být podávany ledové z lednice. Vždy musí mít pokojovou teplotu.
Vaječná míchanice - v období hnízdění + při odchovu mladých papoušků.
Složení: Vařené vejce, strouhanka (domácí) a např. mrkve nebo jablko. Vše nastrouháme a vytvoříme jemnou sypkou směs. Musí to být sypké a nikoli vlhké. V létě se rychle kazí - jakmile ji papoušci již nejí je potřeba ji oddělat z klece. Hrozí množení bakterií.
Směs můžeme koupit i v obchodě nebo na burze. Vydrží déle v horkých dnech.

Perličky na přepeřování (vitamíny) - dají se koupit v chovatelských potřebách. Pomáhají papouškovi přepeřit nové peří.

· POZOR NA AVOKÁDO - JEDOVATÉ!!!!

· ŽÁDNÉ ZBYTKY Z TALÍŘE !!!

· ČOKOLÁDA, KÁVA, ALKOHOL JSOU PRO PAPOUŠKA VYSOCE JEDOVATÉ!!!

Další nebezpečné potraviny:

· Baklažán, olivy, rebarbora, muškátový oříšek, máslo, mléko, šlehačka, uzeniny, brambůrky, oříšky, sladkosti!!!!!


Pokud dosypáváte misku se zrním, odsypejte vždy jen to co je vyzobané a nedosypavejte. Jen pokud je opravdu všechno vyzobané. Miláčci totiž čekají na další dávku dobroučké slunečnice. Ta v malé míře neškodí, ale ve velké míře způsobuje obezitu a to zatěžuje orgány. Navíc tím, že jim odsypete vyzobané zrní tak se dostanou i na ostatní zrní a můžou ho vyzobat.
Misku se zrním kontrolujte každý den a dle potřeby dosypte. Papoušek nesmí zůstat o hladu za účelem rychlejšího ochočování!!!
Papoušek musí mít vždy čistou a čerstvou vodu!!

Nedovolit jim ujídat z talíře. Jedná se o nevhodné jídlo pro korely (kořeněné, solené), ale také by se mohli spálit. V žádném případě nenechávat upíjet alkohol víno, pivo, tvrdý alkohol nebo čaj, minerálky).
Když vaříte jídlo, dejte pozor, aby se papoušek nemotal v kuchyni. Mohl by spadnout do vařící vody, opařit se nebo si mohl jinak vážně ublížit. Dále pak jsou nebezpečné teflonové pánve - výpary z nich jsou jedovaté a papoušek umírá do několika hodin nebo dnů na otravu teflonem.
Dále nepoužívejte v blízkosti papouška spotřebiče obsahující teflon - žehlička, sendvičovač, žehlička na vlasy, apod..
Nenechávejte papouška v místnosti, kde jsou zapálené svíčky. Jedovaté jsou i vonné svíčky a oleje. Nikdy před papouškem nemanipulujte s otevřeným ohněm. Mohl by se popálit.

Pozor na pokojové rostliny - některé mohou být jedovaté. Nejlepší je veškeré květiny z místnosti odstranit nebo pořídit rostliny neškodné (je potřeba si to zjistit v odborné literatuře). Bacha na kaktusy - papoušek by se o ně mohl popíchat. Ne všechny rostliny, které jsou léčivé pro člověka, jsou léčivé pro zvířata!

Pozot na průvan!!

Pozor na otevřené okna/dveře - papoušek může snadno uletět a v takových chvílích je nejlepší nepanikařit a urychleně jít papouška hledat. Vyvěsit letáčky, informovat útulky, policii.


Pozor na zabezpečení klece - někteří papoušci si mohou klec otevřít sami!!


Pozor i na to, když dáme klec s papouškem ven na balkon či zahradu tak, aby byla klec zabezpečena i proti predátorům!!

V žádném případě papoušky nefénujte fénem!!

Nikdy papoušky nenechávejte bez dozoru!!

2) Bydlení pro papouška

Někdo, kdo chce chovat korelu v bytě je vhodná klec. Klec by měla být velká tak aby tam roztáhla křídla. Takže čím větší tím lepší. Pokud jsme ve fázi ochočování tak doporučuji klec menší. Ne na krečka! Prostě menší tak aby tam roztáhla křídla a měl možnost se protáhnout. V menší kleci se bude divočejší korelka ochočovat daleko líp.
Útočištěm korely v bytě je klec. Musí být jednoduchá, prostorná, praktická, snadno umyvatelná a vhodně umístěná. Klec by měla být na vyšším místě a nesmí být v průvanu. Klec by měla být z pevného, nejlépe kovového materiálu. Dno má být výsuvné a snadno omyvatelné.

Někdo chová papoušky v domečku, takže volil jako dobré útočiště venkovní voliéry. Musím tam být kryté zákoutí, aby se papoušek mohl schovat. A pletivo musí být dostatečně silné, aby se dovnitř nedostala kuna nebo kočka.
Nebo je tu i další možnost a to, že si voliérku vyrobíte sami.

· NAPROSTO NEVHODNÁ JE KLEC KULATÁ A PLASTOVÁ BIDLA!!!(Papoušek se nemá kam schovat a cítí se nejistě v kulaté kleci. Bohužel výrobci to vidí pouze jako marketingový tah).


Bidla - pouze přírodní větve nebo doporučuji cementové brusné bidlo. Nejvhodnější bidýlka jsou z tvrdého dřeva o průměru 1 - 2 cm, nebo větve nejedovatých stromů a keřů, jako je topol, bříza, líska, ovocné stromy a jiné. Důležité je mít správnou velikost bidla pro papoušky. Důležité je aby papoušek bidlo neobepnul, protože by si tak nebrousil drápky a určitě by se mu moc pohodlně nesedělo. Mohl by mít o otlaky kvůli tenkému bidlu. Čím širší bidlo tím líp pro papouška. Přírodní bidla by se měli časem vyměňovat - ať mají čerstvé na okus a musíme měnit i kvůli trusu, který se usazuje na větvích.

Misky na potravu a vodu - Jako nejlepší se osvědčily misky nerezové. Jsou lehce omyvatelné a praktické. Existují i otočné krmné pulty - ty si většinou dělají na zakázku vyráběných klecí. Pokud je někdo zdatný kutil může si je zhotovit i sám. Nerezové misky musí být řádně zabezpečeny a musí být pevně přidělány ke kleci. Samozřejmostí je, že musí být vždy k dispozici čertvá pitná voda a musí se měnit každý den.

Hračky - Všechny hračky než je dáte do klece musí být nejdřív umyty (mohou být zaprášené) a případně vydesinfikovat.
HRAČKY MUSÍ BÝT PRAVIDELNĚ KONTROLOVÁNY!!!
V případě, že jsou hračky někde ulomené, chybí jim díl nebo část je nezbytné hračku z klece nebo z dosahu papouška odstranit! Hrozí, že papoušek může část hračky pozřít a může tak dojít k jeho umrtí.
Dále jsou nebezpečné provazy - papoušek se na nich může uškrtit.
Jako další nevhodné hračky jsou různé plastové hračky, které se snadno polámou a mohou tak být nebezpečné pro papouška. (viz úlomky).
Nevhodné jsou například - zrcátko, zvoneček, menší plastové hračky, lana.

I na hračky mimo klec musíme dát velký pozor - v žádném případě nenecháváme papouška bez dozoru!!!

Podestýlka - Na dně klece by měla být vhodná podestýlka. Jako nejlepší se osvědčili peletky nebo kukuřičná podestýlka. V žádném případě noviny nebo jiné barevné tiskoviny.!!
Samotné piliny se moc nedoporučují- jsou moc prašné a papoušek jednou zavíří křídly a máte to všude.
Může se použít i obyčejný čistý papír do tiskárny (bez potisku).

3) Zdraví papouška

Musíme vždy sledovat zdravotní stav svého papouška. Jakmile se nám něco nezdá tak to musíme neprodleně řešit. Prosím nehledejte řešení přes Facebook nebo internet, ale vždy u veterináře. Nejlepší je veterinář specializující se na exotické ptactvo. Vždy když jdete k veterináři tak by jsme měli vzít vzorek trusu. Pokud by nastal případ, že by papoušek onemocněl a musel by k veterináři, je dobré mít doma přenosku na zvíře.
Buď koupíte na burze dřevěnou přepravku nebo si ji vyrobíte doma. Dobře poslouží i papírová krabice nebo přepravka na hlodavce.
Papoušek by měl být v dobré kondici. Nesmí být apatický a pospávat. Neměl by být načepýřený (vyjimka když spí). Neměl by mít ulepené a vypadané peří. Vodnatý trus nebo slepenou kloaku trusem. Na nozdrách žádné náznaky rýmy (sopel, výtok). Oči by měli být jasné a bez výtoku. Zobák by neměl být křivý a nijak deformovaný. Nohy by měli být čisté a bez stroupků, neměli by být suché. Drápky by neměly být ulomené. (Pokud o ně nepřijde v dětství). Než si pořídíme papouška tak bychom si měli zjistit od jakých rodičů pochází a zdali jeho rodiče nebyli příbuzní. Jedná se pak o různé choroby, případně i dědičné.
V případě, že papoušek byl jako mladý škubaný rodiči měl by o tom budoucí majitel být informován a papouška nedávat do chovu. Hrozí, že bude škubat své vlastní potomky.
Mohu doporučit mít doma infra červenou lampu - v případě nemoci papoušků je dobré je nahřívat. Přizpůsobit klec tak, aby měl papoušek možnost se schovat před teplem.
Pokud si papoušek strhne drápek jako první pomoc je namočit prstík do mouky. Zastaví krvácení.
Dobré je doma i černé uhlí nebo černý čaj (neslazený)

Je dobré si zjistit, kde v nejblížším okolí je veterinář, který se specializuje na exotické ptactvo a mít jeho kontakt uložený v telefonu!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eva | 11. dubna 2016 v 19:08 | Reagovat

Děkuji, super ;-) jen korely fakt smí rerichu? Morcící ji mají zakázanou, tak se radši ptám. Kdyby byly fotky u zeleného krmení bylo by to fajn.

2 Korelkyhulin | 11. dubna 2016 v 19:12 | Reagovat

Ano rerichu můžou ☺

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama